2016
Honorees
1. Joel Lou, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
2. Paul Tan, Political, legal, and/or governmental affairs
3. Carrie Tan, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
4. Dr Wan Yue, Scientific And/Or Technological Development
5. Bernise Ang, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
6. Kim Whye Kee, Personal Improvement And/Or Accomplishment
7. Tay Kewei, Cultural Achievement
8. Dr Muhammad Nazir Bin Amir, Academic Leadership And/Or Accomplishment

Merit winners
1. Nicholas Goh, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
2. David Pong, Moral and/or Environmental Leadership
3. Emily Teng, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
4. David Hoe, Humanitarian and/or Voluntary Leadership

2015
Honorees
1. Azariah Tan, Personal Improvement and/or Accomplishment
2. Dr. Melissa Fullwood, Medical Innovation
3. Francesca Phoebe Wah Li Ting, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
4. Teo Yik Ying, Academic Leadership and/or Accomplishment
5. Jenifer Heng, Moral and/or Environmental Leadership
6. Christina Chan, Cultural Achievement

Merit winners
1. Jierong Foo, Academic Leadership and/or Accomplishment
2. Dato’ David Cheang, Personal Improvement And/Or Accomplishment
3. Koh Hui Ling, Cultural Achievement
4. Jonathan Loh,  Scientific And/Or Technological Development
5. Vincent Ng, Moral Environmental Leadership
6. Vanessa Tan, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
7. Vivian Claire Liew, Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights

2014
Honorees
1. Azariah Tan, Personal Improvement and/or Accomplishment
2. Carolyn Lam, Medical Innovation
3. Dr Siew Tuck Wah, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
4. Mohamed Faizal, Academic Leadership and/or Accomplishement
5. Edward Chia, Business, Economic and/or Entrepreneurial Accomplishment
6. Nick Shen, Cultural Achievement

Merit Winners
1. Luke Lim, Business, Economic and/or Entrepreneurial Accomplishment
2. Michelle Tham, Humanitarian and/or Voluntary Leadership
3. Jason Chee, Personal Improvement and/or Accomplishment
4. Olivia Choong, Moral and/or Environmental Leadership

2013
Honorees
1. Dr Juliana Chan, Medical Innovation
2. Laurentia Tan, Personal Improvement And/Or Accomplishment
3. Michelle Chia, Cultural Achievement
4. Dr Lisa Ng,  Scientific And/Or Technological Development
5. Denise Keller, Moral Environmental Leadership
6. Aaron Maniam, Political, legal, and/or governmental affairs
7. Zhang Ting Jun, Humanitarian and/or Voluntary Leadership

Merit Winners
1. Brans Ong, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
2. Darren Tan, Personal Improvement And/Or Accomplishment
3. David Kind Raj, Personal Improvement And/Or Accomplishment
4. Daniel Wong, Moral Environmental Leadership
5. Khor Chiea Chuen, Scientific and/or Technological Development
6. Desmond Koh, Medical Innovation
7. Josepheus Tan, Political, legal, and/or governmental affairs
8. Wong Jing Lun, Cultural Achievement
9. Jonathan Loh, Scientific and/or Technological Development

2012
Honorees
1. Eric Feng, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
2. Jamie Lim, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
3. Lusi Lim, Business, Economic And/Or Entrepreneurial Accomplishment
4. Dr Lim Kah Meng, Scientific And/Or Technological Development
5. Dr Rufaihah Binte Abdul Jalil, Scientific And/Or Technological Development
6. Ronald Susilo, Personal Improvement And/Or Accomplishment
7. Wong Foo Wah, Sean Christopher, Personal Improvement And/Or Accomplishment
8. Ong Chun Wei, Cultural Achievement
9. Syed Faisal Bin Syed Ismail, Academic Leadership And/Or Accomplishment

Merit Winners
1. Jeraldine Phneah
2. Kenneth Kwan
3. Marcus Ho
4. Roger Wong
5. Dr Rufaihah Binte Abdul Jalil
6. Puay Guan Goh
7. Ray Yoong Hui Pang

2011
Honorees
1. Clinton Ang, Business, Economic, and/or Entrepreneurial Accomplishment>
2. Adrian Lim, Academic Leadership and/or Accomplishment
3. Wong Woon Hong, Cultural Achievement
4. Mark Cheng, Moral and/or Environmental Leadership
5. Andy Khong, Scientific and/or Technological Development
6. Yip Pin Xiu, Personal Improvement and/or Accomplishment

Merit Winners
1. Mr. Wei Chan – Business, Economic, and/or Entrepreneurial Accomplishment
2. Mr. Eric Tin Keng Seng – Political, Legal, and/or Governmental Affairs
3. Ms. Jessica Cheam – Moral and/or Environmental Leadership
4. Ms. Serene Koh – Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
5. Ms. Vernetta Lopez – Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
6. Mr. Calvin Teo – Humanitarian and/or Voluntary Leadership

2009
Honorees
1. Asst. Prof Peter Ho Kian Hoon – Academic Leadership and/or Accomplishment
2. Dr. Samuel Wong Sheng Miao – Cultural Achievement
3. Mr. Ong Chee Siang – Moral and/or environmental leadership
4. Asst. Prof Mahdev Mohan – Contribution to Children, World peace, and/or Human Rights
5. Mr. Quek Chun Hou, Terence – Humanitarian and/or Voluntary leadership
6. Dr. Ng Huck Hui – Scientific and/or Technological development
7. Mr.Alvin Mark Yapp – Personal Improvement and/or Accomplishment
8. Dr. Gerald Tan Yau Min – Medical Innovation

2008
Honorees
1. Mr Howard Shaw

Merit Winners
1. Dr. Sam Yap Soon Guan
2. Ms Porsche Poh
3. Mr Peter Zhuo Ying Wei

2007
Honorees
1. Mr Glenn Lim
2. Mr Hossan Leong Yuen Yu
3. Mr Louis Ng Kok Kwang
4. Mr Louis Phee Soo Jay

Merit Winners
1. Mr Timothy Chan Chee Mun
2. Mr Martin Tan Beng Chong

2006
Honorees
1. Dr. Fatimah Binte Abdul Lateef
2. Dr. Wilfred Scott Tang Wei Hien
3. Kok Heng Leun
4. Eunice Elizabeth Olsen
5. Dr. Ong Soh Khim

Merit Winners
1. Joi Cai Chun Jia
2. Sophian Hoe Mern
3. Leslie Kwok Ying Wah
4. Stefanie Sng Ee Tze
5. Kelvin Tan Wei Lian

2002
1. Ho Yeow Sun
2. Douglas Foo Peow Yong

2000
1. Daren Shiau
2. See Too Hoi Siang

1998
1. Dr. Wong Tien Yin
2. LTC Bernard Richard Tan Kok Lang
3. Emmanuel David Tan Kah Heng

1996
1. Dr. William Tan Kian Meng
2. Othman Bin Ahmad

1994
1. Dr. Ang Hong Beng

1992
1. Dr. Phua Kai Hong

1987
1. LTC(Dr.) Lionel Lee
2. George Abraham
3. Boey Yut Mei

1986
1. Dr. Ong Teck Chin
2. Dr. Abdul Aziz Bin Mohd
3. Maj Tsao Chieh

1985
1. Dr. Yeoh Swee Choo
2. Dr. Vivian Balakrishnan
3. Anthony Yeo

1984
1. Alex Kwan Meng Kheon
2. Osman Bin Puteh
3. Magdalene Teoh Meng

SINGAPOREANS WHO HAVE BEEN CONFERRED TOYP WORLD HONOREES

2007
Mr Glenn Lim, Personal improvement and/or Achievement, World Congress, Antalya, Turkey

2006
Dr. Fatimah Binte Abdul Lateef, Humanitarian and/or Voluntary Leadership, World Congress, Seoul, Korea

2003
Ho Yeow Sun, Moral and/or Environmental Leadership, World Congress, Las Vegas, United States of America

2001
See Too Hoi Siang, Cultural Achievement, World Congress, Barcelona, Spain

1999
Dr. Wong Tien Yin, Academic Leadership and/or Accomplishment, World Congress, Cannes, France

1997
Dr. William Tan Kian Meng, Humanitarian and/or Voluntary Leadership, World Congress, Honolulu, Hawaii

AWARDEES OF OUTSTANDING YOUNG SINGAPOREANS (1972 – 1975)

1975
1. Lee Hsien Loong
2. Lim Kai Huat
3. Helen Sih Mui Kheng

1974
1. Raymond Chia
2. Zainal Abidin Bin Mohd
3. John Ang
4. Kwek Thong Swee
5. Wijaya R Sivanathan
6. Rosa Tham

1973
1. M Y Dawood
2. Tay Choon Tat
3. Lim Chor Seng
4. Vivienne Wee
5. May-Lim Hoon Ann

1972
1. T T Durai
2. Koh Lian Hock
3. Kok Wai Tong